Force Majeure

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است پنج شنبه, ۲۳ مهر, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۰:۲۸

Force-Majeure

فیلم روایت روزمرگی زندگی همه ماست که به چالش کشیده شده است مگر ما در زندگی خود چه می خواهیم می خواهیم ازدواج کنیم و صاحب فرزند شویم و روزهایی معمولی را در کنار خانواده خود داشته باشیم و از چیزهایی که این آرامش در کنار هم بودن را به خطر بیندازد دوری کنیم. این فیلم درست از همین جا شروع می شود خانواده چهار نفره به فراغت و خوشی آمده و سبک زندگی نرمالشان به چالش کشیده می شود.

فیلم موقعیت اضطراری رو هفته پیش دیدم.به نظرم فیلم خوبی بود.راستش من که خیلی ازش لذت بردم.یه فیلم ظاهرا ساده ولی با کلی مفاهیم ارتباطی.اینکه آدمها در موقعیتهای مختلف چه عکس العملهایی از خودشون نشون میدن و دیگران چه جوری باهاشون برخورد می کنن و …

دیدنش رو توصیه می کنم.

این لینک فیلم

این لینک نقد فارسی در مورد فیلم

اینم لینک دانلودش.البته برای دانلود باید عضو این سایت بشید.یک نظر لـ Force Majeure

 1. ارسطو عباسی توسط:

  ۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۸:۵۶

  آیا باید فراموش کنیم؟
  هر از چند گاهی بعضی از ماها دچار خطاهایی در زندگیمان می شویم که ناخواسته روی میدهند. در بعضی از حالات شاید جسمتان تاثیری رو ذهنتان گذاشته و بدون اینکه کنترلی روی اعصاب خود داشته باشید دست به کاری بزنید که بعدها نتیجه ای جز پشیمانی برای شما باقی نخواهد گذاشت. اما مهمترین چیز در درک این پشیمانی بیشتر از آنچه که خودتان باشید براستی اطرافیانتان هستند. که در این راه به دو طریق با شما برخورد خواهد شد:
  برخورد اول: شخصی که اشتباه شما روی وی هم تاثیر داشته، شما را بخشیده و در ذهن خودش فقط اتفاقات کلی آن اشتباه را در نظر می گیرد و خوش بینانه حتی به قضیه نگاه می کند. مثلا یک لیوان آب به طور اتفاقی از دستتان افتاده است در این صورت شخصی که از صفات فوق برخوردار می باشد ابتدا و انتهای قضیه را برای خودش بررسی خواهد کرد مثلا:
  خب یک لیوان پر از آب داریم، بدون آنکه هیچ نیتی قبلی در کار باشد مثلا پسرم آن را شکانده، حال، آیا پسرم مقصر است؟ خیر. زیرا وی بدون هیچ نیتی و از قصد عمد اینکار را کرده است.
  و حالا مثبت اندیشی: در این وضعیتی که رخ داده است آیا ممکن نبود که صدمه ای به بچه شما وارد شود؟ امکان بریدن دست یا افتادن پا روی خرده شیشه ها وجود داشت ولی با اینکه پسر شما هیچ گونه آسیبی ندیده است، آیا خوشحال نمی شوید؟
  برخورد دوم: اشخاصی که داستان نویس هستند خیلی روی تصاویری که توصیف می نمایند ریز بین و جزییات را به نحوی خوب بازگو می کنند این اشخاص نیز چنین هستند یعنی به اتفاقاتی که در اشتباه شما روی میدهد فوق العاده ریز بینانه نگاه می کنند. آنقدر ریز بینانه که بعد ها هم نه از ذهن شما پاک می شود نه از ذهن وی!. این چنین آدمها فقط به قسمت منفی ماجرا نگاه می کنند و سعی می کنند تا جایی که میتوانند خود را با این داستان مشغول نمایند. این چنین آدمها در مثال قبلیمان اینگونه رفتار می کنند:
  مگه کوری، چلمنگ، ااا ببین حالا من باید یک ساعت اینجا رو پاک کنم، جارو بکشم، خشک کنم و… و مدام تکرار .
  حالا این آدمها خیلی جالب هم هستند اگه خودشون کار پاک کردن و… رو انجام بدن یا دست خودشون رو می برن.
  حالا یک واسط هم بعضی اوقات وجود دارد که در بعضی شرایط یک نفر روانشناس هستش و در بعضی مواقع شاید یک آدم معمولی. این آدم در زندگی آدمهای که خصوصیت دومین شخصیت رو بحث کردیم واقعا نیاز به وجودش هست.
  بزارید یک مثال خیلی کلی رو بیارم:
  فیلم Force Majeure محصول سال 2014 در رابطه با زندگی خانواده ای است که برای تعطیلاتشان به کوه آلپ می روند. روز اول اسکی تصمیم می گیرند برای نهار در قسمت بیرونی رستورانی که در آنجا میز و … گذاشته اند غذا بخورند. بعد گذشتن مدتی کمی از غذا خوردن تصور می شد که کارکنان آنجا برای لذت افرادی که در بیرون غذا میخورند بهمنی کنترل شده ساخته اند اما بعد از گذشت کمی متوجه می شوند که بهمن واقعی است و شخصیت اول بدون آنکه بداند چرا از آنجا فرار میکند و زن و 2 بچه دیگرش را تنها می گذارد. بعد از چند ثانیه اوضاع روبراه می شود و همه روی میزهایشان بر می گردند. از آن روز تا بخشی از فیلم زن تمام ذهنش درگیر این مسئله است که چرا آن مرد همه آنان را ول کرد و فرار نمود. کاری به شخصیت اول و دوم این مقاله ندارم اما شخصیتی که در این فیلم نقش واسط را اجرا می کند واقعا به طور قشنگی اتفاقات را برای اینکه زن تجزیه و تحلیل درست تری روی قضیه داشته باشد بیان می کند.
  او میگوید که شاید دلیل فرار وی این بوده که اگر بعدا شما دچار گرفتاری در برف شدید کسی بیاید و شما را نجات دهد.
  ولی زن متقاعد نشده تا در آخر فیلم که اتفاقاتی رخ میدهد و به زندگی روزمره خود ادامه می دهند. دیدن این فیلم خالی از لطف نیست.
  موفق باشید و زندگی به کامتان (:

دیدگاه‌تان را بنویسید: